Dropshipping to model biznesowy, który pozwala generować wysokie zyski, zarówno dla początkujących przedsiębiorców w branży e-commerce, jak i dużych sklepów internetowych. Korzyści z popularyzacji dropshippingu odnoszą również hurtownie oraz dostawcy towarów, których grono klientów stale rośnie.

Jeśli jeszcze nie wiesz, czym jest dropshipping to przeczytaj, w jaki sposób działa ten model i jakie korzyści może Ci zaoferować.Dropshipping - co to jest?


Termin “dropshipping” pochodzi od zlepku dwóch angielskich słów “drop” i “shipment”, które w połączeniu ze sobą tworzą po przetłumaczeniu pojęcie “bezpośredniej dostawy”. W praktyce jest to metoda realizacji sprzedaży detalicznej, w której firma (sklep internetowy) nie przechowuje sprzedawanych produktów w magazynie.

W momencie dokonania przez klienta zakupu za pośrednictwem sklepu internetowego lub innego serwisu (np. Allegro), jego pracownik kupuje dany produkt od dostawcy (producenta, hurtownika lub innego sprzedawcy), który następnie pakuje produkt i wysyła bezpośrednio do klienta na wskazany przez niego adres.

Ten model biznesowo-sprzedażowy zapoczątkowany i spopularyzowany został w Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii już w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Obecnie korzystają z niego najwięksi światowi giganci handlu, jak chociażby Amazon. Wcześniej system dropshippingowy wykorzystywany był głównie do handlowania elektroniką i komputerami. W tej chwili przy jego pomocy sprzedawane są produkty z niemal każdej branży, w tym książki, zabawki, bielizna, czy też odzież.

W Polsce dropshipping jest dalej stosunkowo młodym sposobem prowadzenia biznesu w internecie. Jednak według ekspertów, ten model sprzedaży produktów szybko ugruntuje swoją pozycję na rynku sprzedaży detalicznej - podobnie, jak to miało miejsce w Niemczech i na innych rynkach europejskich.Główne założenia dropshippingu


W dropshippingu zarabia się głównie na różnicy między ceną hurtową (cena zakupu) a detaliczną (cena sprzedaży).

Ta różnica to właśnie narzut. Ten może wynosić od kilku (2-3) do nawet kilkudziesięciu (50-70) procent wartości produktu. Wszystko zależy od branży, konkurencyjności, grupy odbiorców i specyfiki samego produktu.

Podział ról w dropshippingu jest bardzo wyraźny. Właściciel sklepu internetowego działającego w tym model odpowiada głównie za pozyskiwanie klientów. Robi to przez kierowanie ruchu do sklepu za pomocą wielu kanałów marketingowych - na przykład płatnych (FB Ads, Google Ads), SEO, Social Media, czy e-mail marketingu. Po otrzymaniu zamówienia, zadaniem sklepu jest przekazanie go do hurtowni i opłacenie zamawianego produktu.Po stronie dostawcy sprzętu leży obowiązek odpowiedniego zapakowania produktu i wysłania do klienta końcowego. Najczęściej to również hurtownia odpowiada za kwestie zwrotów oraz reklamacji wysyłanych produktów, aczkolwiek nie jest to powszechnie obowiązującą praktyką.

Taki model działania oznacza, że właściciel sklepu internetowego na żadnym etapie nie ma fizycznego kontaktu ze sprzedawanym produktem. Ten trafia bezpośrednio od dostawcy do klienta końcowego. Sklep internetowy pełni tu jedynie rolę pośrednika, który otrzymuje wynagrodzenie (prowizję) za każdą wygenerowaną sprzedaż.Jak działa dropshipping w praktyce?


Dropshipping to model logistyczny sprzedaży produktów, w który najczęściej zaangażowane są trzy podmioty:

  • Producenci - tworzą produkty, ale nie sprzedają ich samodzielnie. Korzystają z zewnętrznych hurtowni lub nawiązując współpracę bezpośrednio z detalistami.
  • Hurtownicy - kupują produkty od producentów, a następnie oferują je sprzedawcą detalicznym (sklepom internetowym). Zazwyczaj posiadają bardzo szeroki asortyment, zaopatrując klientów z wielu branż.
  • Sklepy internetowe - sprzedają produkty bezpośrednio do odbiorców (klientów końcowych). Za wygenerowaną sprzedaż otrzymują marżę.

W sam proces sprzedaży równie dobrze mogą być zaangażowane tylko dwie firmy (producent oraz sklep internetowy) lub kilka podmiotów, co często ma miejsce w przypadku handlu produktami z zagranicy.A oto przykład, jak to działa w praktyce:

  • Klient składa zamówienie w Twoim sklepie internetowym i dokonuje płatności.
  • Informujesz o tym swojego partnera — producenta lub hurtownika — składając u niego zamówienie.
  • Twój partner pakuje i wysyła produkt bezpośrednio do klienta.
  • Opłacasz zamówienie u partnera dropshippingowego. Różnica między kwotą, którą zapłaciłeś za towar, a kwotą otrzymaną od klienta stanowi Twój zysk.

Jak widać, zorganizowanie tego nie jest trudne.Korzyści z dropshippingu


Coraz więcej przedsiębiorców interesuje się dropshippingiem, ponieważ jest to biznes ze stosunkowo niską barierą wejścia. Jego uruchomienie nie wymaga posiadania wielkich zasobów finansowych lub ludzkich. Na początek wystarczy prosty sklep internetowy oraz środki i pomysły na marketing.

Z dropshippingu chętnie korzystają nie tylko początkujący przedsiębiorcy. To świetne rozwiązanie również dla średnich i dużych e-commerców, które mają już ustabilizowaną pozycję na rynku. Dzięki temu modelowi mogą testować zainteresowanie nowymi produktami, bez ich fizycznego zakupu. Jeśli nie będzie cieszył się popularnością, to po prostu zostanie usunięty z oferty sklepu - bez problemów z wyprzedażą stanów magazynowych.

Taka strategia działania to idealny pomysł na ekspansję na nowym rynku. Korzystając z dropshippingu można to zrobić bez angażowania środków finansowych oraz znacząco skrócić czas. Sklep internetowy otrzymuje dostęp do szerokiego asortymentu, nie angażując przy tym zasobów na realizację procesów logistycznych - dla przypomnienia za pakowanie i wysyłkę produktów do klientów odpowiada hurtownia.Dropshipping narzędzia - Droplo


Dropshipping to atrakcyjny model prowadzenia biznesu w internecie. Trzeba mieć jednak świadomość, że osiągniecie sukcesu wcale nie jest proste. Konkurencja rośnie i coraz więcej sklepów oferuje identyczne produkty w podobnej cenie. Aby wyróżnić się i zdobyć przewagę na rynku potrzeba odpowiednich narzędzi.

Droplo to innowacyjne narzędzie, które umożliwia integrację i synchronizację danych online między hurtowniami, a systemami sprzedażowymi sklepów online. Pozwala zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale przede wszystkim czas, który wcześniej trzeba było poświęcać na weryfikację cen oraz stanów magazynowych hurtowni. W naszej aplikacji masz też możliwość tworzenia grup produktów według własnych warunków i globalnego zarządzania przypisanymi do nich narzutami cen czy stanów magazynowych. By dodać produkt do swojego sklepu, po prostu robisz to poprzez platformę przy pomocy kilku kliknięć.

Dzięki Droplo większość procesów związanych ze sprzedażą dropshippingową dzieje się w pełni automatycznie. Między innymi dlatego, jest to idealne narzędzie do weryfikacji, czy dropshipping jest dla Ciebie. Jeśli więc zastanawiasz się, jak zacząć z dropshippingiem to zacznij od Droplo.