Zalety i wady dropshippingu
BlogDropshipping

Zalety i wady dropshippingu

Autor  admin

Czas czytania: do 8 minut

Wady i zalety sprzedaży w dropshippingu

Być może słyszałeś już czym jest dropshipping, ale nie wiesz czy warto się w to bawić i czy to opłacalny biznes?

A może masz sklep internetowy, prowadzisz hurtownię lub jesteś producentem i szukasz rzetelnych informacji odnośnie współpracy w dropshippingu?

Poznaj e-biznes bez tajemnic – wszystkie kluczowe wady i zalety dropshippingu.

Na początek przypomnijmy, że dropshipping to model logistyczny, który w ostatnich latach zdobywa coraz większą popularność. Przyczyną jest zdecydowanie niska bariera wejścia.

Za pośrednictwem własnego sklepu internetowego zbierasz zamówienia, przekazujesz do dostawcy, a ten w twoim imieniu wysyła zamówiony towar bezpośrednio do klienta, który za niego zapłacił.

W ten sposób można handlować w sieci niemal wszystkim, od akcesoriów samochodowych, przez kosmetyki, odzież, po odżywki czy też najróżniejsze gadżety. Wszystko zależy od tego, czy jako prowadzący sklep www znajdziesz hurtownię/producenta w danej branży gotowego współpracować w modelu dropshippingu.

Największa zaleta dropshippingu – brak magazynu

Uwagę zwracają korzystne zasady sprzedaży w tym modelu. Wyobraź sobie, że sprzedajesz produkty, których fizycznie nie masz, a ich magazynowaniem, pakowaniem oraz wysyłką zajmuje się hurtownia dropshipping, z którą współpracujesz. Co ważne, hurtowni (dostawcy) płacisz dopiero po tym, jak klient Twojego sklepu zapłaci za produkt. 

Twój zarobek to różnica pomiędzy wpłatą klienta, a tym, co płacisz dostawcy. Oczywiście wszystko zależy od polityki cenowej hurtowni.

Jak znaleźć hurtownię do dropshippingu?

jezdzik pchacz

Pomocna będzie platforma Droplo, na której znajdują się gotowe do sprzedaży produkty od setek hurtowni i producentów z kilkunastu branż e-commerce.

Znajdź i zintegruj dostawców w Droplo

Szacowana wartość rynku dropshippingu na świecie w 2020 roku wynosiła 149,4 miliarda dolarów, a prognoza przychodów na 2025 rok to 557,9 miliardów dolarów

  • Już 34% sprzedaży na Amazonie to produkty od dropshipperów.
 
W internecie znajdziesz wiele historii przedsiębiorców, którzy odnieśli sukces wykorzystując dropshipping. 
 
Warto jednak zachować ostrożność i nie popełnić błędu poznawczego zwanego “survival bias” czyli “błędu przeżywalności”. Być może więcej nauczysz się od osób, które poniosły porażkę niż od bardziej krzykliwych i widocznych zwycięzców.
 

Dropshipping ma zarówno wady jak i zalety. Poniżej opisujemy największe wyzwania tego modelu biznesowego. Dlaczego ważne jest obejrzenie obu stron ten medalu? Poszukiwanie informacji o zagrożeniach i wyzwaniach związanych z dropshippingiem zaoszczędzi Ci frustracji, pomoże przewidzieć potencjalne problemy i im zapobiec.

Znając plusy i minusy łatwiej odpowiesz sobie na pytanie – “dropshipping czy warto?”

Dropshipping – zalety sprzedaży w tym modelu

Wiesz już, jak działa dropshipping. Warto wiedzieć, że nie jest to model posiadający wyłącznie same zalety.

Dropshipping przyniesie korzyści przede wszystkim osobom, które chcą spróbować sprzedaży internetowej, ale nie mają pieniędzy na zakup i magazynowanie towaru. 

Żeby wejść na rynek e-commerce wystarczy “postawić” witrynę (np. korzystając z gotowych stron dedykowanych takiej działalności) i nawiązać kontakt z hurtowniami/producentami współpracującymi w modelu dropshipping.

 

 

Zrobisz to z pomocą oprogramowania Droplo. W ramach abonamentu dostaniesz pełną integrację i synchronizację danych w czasie rzeczywistym dowolnej hurtowni z systemem sprzedażowym swojego sklepu online. Droplo gromadzi ogromną liczbę dostawców i sprzedawców. Dzięki temu umożliwia sprzedaż w modelu dropshippingu. Nie musisz zatem posiadać produktów i ich magazynować, żeby je sprzedawać. To jednak nie wszystko. Odpadają również koszty obsługi sprzedaży i przesyłki. To wszystko przejmuje na siebie firma, z którą współpracujesz.

Być może nie będzie popytu na oferowany przez Ciebie produkt. Jednak nie musisz martwić się, co zrobić z towarem zalegającym na półkach. Fizycznie ma go Twój hurtownik i zapłacisz za niego dopiero po transakcji dokonanej przez klienta. Wysyłką zajmuje się hurtownia, z którą współpracujesz.

Przy współpracy z solidnymi dostawcami oraz wykorzystaniu odpowiednich programów wspierających działalność (np. Droplo), dropshipping jest bliski ideałowi pasywnego dochodu. 
 
Trzeba jednak pamiętać, że nadzór nad funkcjonowaniem sklepu jest cały czas potrzebny. Dobrze, to informacje dla osób, które rozważają otwarcie sklepu www. Co jednak z przedsiębiorcami, którzy działają już w e-commerce?

Dropshipping może być korzystny również dla nich, jako kolejna forma działalności. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby np. część towaru sprzedawać w tradycyjny sposób, a część przy aktywnym udziale dostawców. Dzięki temu można np. łatwo przetestować czy jest zapotrzebowanie na nowy produkt, bez wypełniania nim swoich magazynów.

Jeśli klienci będą zainteresowani, to wtedy rozważysz czy nadal kontynuować dropshipping czy zamówić hurtową dostawę produktu i sprzedawać go własnymi siłami.

Warto pamiętać, że dla istniejącej już firmy dropshipping oznacza oszczędności na wynajmie powierzchni magazynowej oraz pracownikach potrzebnych do realizacji zamówień.

Kilka kluczowych wad dropshippingu

Wady tego modelu wyrastają z tego samego pnia, co jego zalety. Najpierw spójrzmy na niskie koszty wejścia, czyli rozpoczęcia handlu.

To oznacza, że najpewniej będziesz musiał konkurować z rzeszą osób, które też chcą zarobić na sprzedaży najbardziej chodliwych produktów bez inwestowania poważnych środków.

Skoro każdy może zacząć sprzedaż w dropshippingu w ciągu kilku dni, to z pewnością na rynku jest tłoczno. W dropshipping inwestuje wielu początkujących przedsiębiorców, co utrudnia wyróżnienie swojej oferty – przede wszystkim na początku działalności. Zazwyczaj nie możesz liczyć na wysokie marże.

Hurtownie wiedzą, że sprzedając produkty w ilościach detalicznych wykonują część pracy za sklep internetowy i nie zaoferują Ci cen stricte hurtowych.

 
Niesamowicie istotny jest plan marketingowy. Jeśli znajdziesz pomysł, jak przekonać klientów, że to u Ciebie warto kupić dany przedmiot, to odniesiesz sukces. W wielu przypadkach zarobek przedsiębiorcy zależy od jego umiejętności promocji w sieci, np. zamówieniu ciekawego opakowania dla produktu, który mają też inni sprzedawcy.
 

Drugi problem: nie możesz sprawdzić towaru przed wysłaniem do klienta lub przypilnować terminu dostawy. Niektórzy dostawcy uzależniają wysyłkę od otrzymania środków za produkt, co dodatkowo wydłuża czas oczekiwania klienta.

W dropshippingu nie masz niestety wpływu na działania dostawcy. Klienci nie znają kuchni Twojej działalności i każde niedociągnięcie – opóźnienie w wysyłce, uszkodzony towar, nieprofesjonalne potraktowania reklamacji – spada na Twoje konto.

Dlatego bardzo dużo zależy od tego, z kim będziesz współpracował, od warunków, na które się umówicie oraz ogólnej solidności i sumienności dostawcy.

Dlatego musisz wykonać trochę pracy przed podpisaniem umowy. Wybierz hurtownię, która oferuje najwyższe standardy dotyczące obsługi klientów. Sprawdź jakie ma opinie, dopytaj o szczegóły i bardzo dokładnie omów zasady współpracy.

Dobrym rozwiązaniem jest również posiadanie próbek lub przynajmniej niektórych, najbardziej “chodliwych” produktów, które sprzedajesz.

Warto pamiętać, że przy skorzystaniu z Droplo masz szansę pełnej integracji danych z dowolnej hurtowni z systemem sprzedażowym Twojego sklepu. Wszystko od ręki, w czasie rzeczywistym!

Dropshipping czy warto – plusy i minusy

Podsumujmy. Oto lista plusów i minusów dropshippingu. Przejrzyj ją i sprawdź, czy taka forma handlu przemawia do Ciebie.

Zalety

  • niski próg wejścia,
  • brak inwestowania w zakup towaru na własność,
  • brak konieczności posiadania powierzchni magazynowej,
  • obowiązek wysyłki towaru spoczywa na hurtowni,
  • zminimalizujesz straty w przypadku nietrafionej inwestycji,
  • unikniesz kosztów związanych z wynajmem biura i magazynów oraz wydatków na przechowanie i zabezpieczenie towaru,
  • nie musisz zatrudniać pracowników do magazynowania i wysyłki zamówień, gdyż idą one bezpośrednio z hurtowni
  • stan magazynowy jest aktualizowany na bieżąco,
  • oszczędzisz czas i pieniądze, te zasoby możesz zainwestować w np. rozwój sklepu (marketing i media społecznościowe),
  • w pełni funkcjonalny sklep internetowy jesteś w stanie uruchomić w kilka dni i nie musisz mieć specjalistycznej wiedzy,
  • zyskasz dostęp do setek hurtowni i dziesiątek tysięcy produktów z rozmaitych branż,
  • hurtownie dropshippingowe na początek często dają atrakcyjne rabaty,
  • sklep poprowadzisz zdalnie z domu,
  • potrzebujesz tylko komputera i telefonu,
  • masz elastyczność, którą trudno odnaleźć w tradycyjnych formach handlu,
  • W każdej chwili możesz zmienić asortyment w sklepie, dodawać lub usuwać towary, np. biorąc pod uwagę zainteresowanie klientów (efektem jest optymalizacja sprzedaży i zysku oraz bardziej dynamiczny rozwój sklepu),
  • możesz połączyć dropshipping z tradycyjnym modelem sprzedaży e-commerce,
  • prostota obsługi systemu w stosunku do potencjalnych zysków ze sprzedaży,

 

Wady

  • nie kontrolujesz procesu sprzedaży, w tym czasu wysyłki. To w pełni zależny od dostawcy, który często obsługuje jednocześnie wiele innych sklepów internetowych,
  • nie możesz sprawdzić towaru przed wysłaniem do klienta lub przypilnować terminu dostawy,
  • brak wpływu na zwroty i reklamacje,
  • duża konkurencja,
  • sprzedajesz dokładnie te same produkty, które ma też konkurencja
  • brak oryginalnych treści w opisach i zdjęciach
  • wyższe od hurtowych ceny,
  • trudność w zbudowaniu wizerunku nowej marki oraz doradztwie dla klienta ze względu na brak fizycznego kontaktu ze sprzedawanym towarem.

 

Opinie o dropshippingu

Dropshipping to interesujący pomysł rozpoczęcie działalności w e-commerce. Nie musisz dysponować dużym zapasem gotówki, żeby zacząć handlować i zarabiać.

Istotny jest jednak wybór produktu, który cieszy się dużą popularnością wśród klientów i znalezienie dobrej hurtowni (np. dzięki systemowi Droplo).

Połączenie tych dwóch elementów sprawi, że dropshipping będzie dla Ciebie bardzo opłacalny.

Dropshipping Polska

Dołącz do największej w Polsce grupy dropshippingowej. Znajdziesz nas na Facebooku.

Może Cię jeszcze zainteresować
Zobacz inne artykuły z kategorii: Dropshipping

Możliwość komentowania została wyłączona.

Do góry