Porady i odpowiedzi na pytania od naszych ekspertów

Napisz do nas lub sprawdź naszą pomoc jeżeli nie znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania.

Top 10 pytań

Najczęściej zadawane pytania przez naszych Sprzedawców

Tak, aby fizycznie skorzystać z oferty wybranego dostawcy, należy skontaktować się z nim i uzgodnić warunki współpracy. Zawsze zacznij współpracę od kontaktu z wybraną hurtownią i założenia konta na stronie dostawcy, a dopiero w kolejnym kroku pobierz ich produkty do sklepu internetowego. Jeśli nie wykonasz tego kroku, produkty mogą zostać wyeksportowane do Twojego sklepu, ale dostawca nawet nie będzie o tym wiedział - w rezultacie klient nie otrzyma zamówienia.

Sprawdź, czy wyeksportowane produkty trafiły do głównej zakładki z produktami na Twoim kanale sprzedaży. Jeśli wszystkie kroki przy eksporcie produktów zostały wykonane poprawnie, prawdopodobnie nie miały one przypisanej kategorii. W takim wypadku należy przypisać kategorie ręcznie.

Zależy od dostawcy, z którym nawiążesz współpracę. Niektórzy z nich oferują model full dropshippingu, a więc właśnie pełnej automatyzacji sprzedaży. W przypadku klasycznego dropshippingu będziesz musiał(a) eksportować zamówienia do dostawcy w panelu obsługi swojego kanału sprzedaży lub poprzez Droplo.

W Droplo nie wykonujemy indywidualnych synchronizacji. Aplikacja skierowana jest do posiadaczy sklepów na kanałach sprzedaży znajdujących się na naszej liście integracji np. RedCart, Shopify, WooCommerce itp.

Do parametrów jakie można automatycznie synchronizować w Droplo należą: ceny, stany magazynowe, zdjęcia, nazwa, opis i kategorie produktów. Możesz też ustawić warunki automatycznych narzutów cen, stanów magazynowych czy eksportu produktów do sklepu.

Listę wszystkich dostępnych integracji możesz znaleźć na stronie głównej. Droplo udostępnia integrację dla takich marketplace’ow jak Allegro i Amazon.

Tak, produkty będą w tej sytuacji dostarczone osobno. Jest to jedna z niewielu wad działania w dropshippingu. Jednak dobrze przygotowany kanał sprzedaży może wyjść temu naprzeciw - np. poprzez informowanie klienta o sumarycznym koszcie przesyłki.

Klient dokonuje zakupu u Ciebie, niezależnie od tego czy jest to sklep internetowy czy marketplace jak np. Allegro. Klient przesyła pieniądze na Twój rachunek bankowy. Następnie Ty kupujesz w hurtowni ten sam towar za kwotę pomniejszoną o swoją marżę. W ostatnim kroku rozliczasz się z hurtownią i wysyłasz przelew do dostawcy za produkt dodając do tego koszty wysyłki. To czy rozliczenie z hurtownią następuje po każdym zamówieniu czy zbiorczo raz na dwa tygodnie lub raz w miesiącu, jest kwestią indywidualną i warto o to zapytać przy rozpoczynaniu współpracy.

Tak - taki dokument najczęściej jest zastąpiony przez regulamin hurtowni, który podpisywany jest w wersji elektronicznej przy zakładaniu konta na jej stronie. Niektóre hurtownie stosują jednak formę papierową umowy lub proszą o przesłanie dodatkowych dokumentów Twojej firmy, by wiedzieć więcej o sprzedawcy, z którym nawiązują współpracę.

Tak, na terenie Unii Europejskiej, jeżeli Twój dostawca obsługuje również wysyłki zagraniczne. Jeśli chcesz sprzedawać poza UE, musisz sprawdzić indywidualne warunki w danym kraju.

Pierwsze kroki

Najczęściej zadawane pytania przez naszych Sprzedawców

Jest to model biznesowo-logistyczny, w którym sprzedawca nie nabywa fizycznie towaru. Sprzedaje go przez internet, ale wysyłką zamówienia zajmuje się dostawca (hurtownia).

Do najważniejszych z perspektywy sprzedawcy zalet należą:

 • brak konieczności dysponowania dużym kapitałem początkowym,
 • brak kosztów zatowarowania - nie musisz inwestować w stany magazynowe,
 • minimalne ryzyko nietrafionej inwestycji.

Wady, na jakie możesz trafić:
 • brak kontroli nad procesem i czasem realizacji wysyłki - jest on w pełni zależny od dostawcy,
 • duża konkurencja,
 • brak wpływu na zwroty i reklamacje.

Każdy przypadek jest indywidualny i koszt zależy od tego, jak bardzo na początku zaawansowany ma być sklep. W zależności od tego, koszt może wynieść od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Wydatki, które musisz uwzględnić na początku to na pewno:

 • koszt oprogramowania Twojego sklepu,
 • koszty związane z prowadzeniem działalności takie jak: ZUS, księgowość, media, zatrudnienie pracowników (jeśli się na to zdecydujesz),
 • koszty współpracy z hurtowniami (jeśli takie występują),
 • koszty działań marketingowych.

Droplo to przełomowe narzędzie, które pozwala zarówno sprzedawcom jak i dostawcom rozwijać swój biznes poprzez synchronizację online danych o produktach i zamówieniach oraz łatwy dostęp do nich. Główną przewagą jest zapewnienie synchronizacji baz danych oraz dostęp do nieograniczonego asortymentu od topowych dostawców. W Droplo automatyzujesz procesy, wygodnie zarządzasz asortymentem, oszczędzasz czas i pieniądze, które możesz zainwestować w rozwój innych gałęzi swojego biznesu.

Najchętniej wybierane i najbardziej dochodowe branże w e-commerce wg raportów wewnętrznych platformy RedCart to: odzież i obuwie, dom i ogród, oraz elektronika. Jeżeli chcesz działać w dropshippingu, warto zwrócić uwagę również na sezonowość danej branży. Latem lepiej jest sprzedawać asortyment ogrodowy jak np. baseny, grille, a zimą np. ozdoby świąteczne i zabawki. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest przeglądanie raportów i śledzenie trendów sprzedażowych w e-commerce.

Podobnie jak w przypadku zwykłego sklepu internetowego do zadań sprzedawcy należy obsługa swoich klientów (odpowiadanie na pytania, obsługa zwrotów i reklamacji) oraz marketing (zdobywanie nowych klientów, prowadzenie i aktualizowanie strony internetowej i mediów społecznościowych). Z uwagi na to, że jest to model logistyczny, nie zajmujesz się wysyłką i magazynowaniem towarów.

Nie trzeba posiadać kasy/drukarki fiskalnej prowadząc sprzedaż internetową - paragon możesz zastąpić wysyłaną wirtualnie fakturą indywidualną dla każdego klienta. Wówczas należy jednak prowadzić sprzedaż wyłącznie wysyłkową (np. poprzez Pocztę Polską) oraz otrzymywać całość zapłaty za towar na konto bankowe. UWAGA! Nie dotyczy to wszystkich e-sklepów. Istnieje lista towarów, których sprzedaż wiąże się z koniecznością wystawiania paragonów np. perfumy.

Jest to twarda wartość liczbowa lub procentowa, którą możesz zastosować w Droplo do cen i stanów magazynowych. W przypadku cen jest to stosunek zysku ze sprzedaży do ceny hurtowej produktu (np. kupujesz produkt za 80 zł i sprzedajesz go za 100 zł. Narzut wynosi w tym przypadku 20 zł/25% (20/80). W przypadku stanów magazynowych jest to wartość, o którą stale możesz powiększyć lub pomniejszyć ilość danych produktów w sklepie (np. zmniejszyć stan magazynowy produktów z danej kategorii o 100, dzięki czemu zawsze zachowasz rezerwę towaru).

Nie, w ramach działalności nierejestrowanej możesz prowadzić sprzedaż w swoim sklepie internetowym bez konieczności posiadania firmy. Pamiętaj jednak, że możesz to robić do kwoty miesięcznego obrotu, która wynosi 50% najniższej krajowej brutto, co w 2021 roku daje kwotę 1400 zł, co oznacza zarobek rzędu maksymalnie kilkuset złotych miesięcznie. Jeśli chcesz zarabiać więcej, konieczne będzie zarejestrowanie działalności gospodarczej.

Wybierz oprogramowanie, na którym będzie funkcjonował Twój sklep. Zadbaj o szatę graficzną, profile w mediach społecznościowych, biznes-plan i marketing-plan na pierwsze miesiące działania sklepu. Określ swoich potencjalnych klientów, znajdź dostawców i dogadaj z nimi wszelkie aspekty współpracy. Następnie dodaj produkty do sklepu i zacznij sprzedawać.

Pytania od Sprzedawców

Najczęściej zadawane pytania przez naszych Sprzedawców

Przez pierwsze 30 dni masz możliwość skorzystania z darmowej wersji testowej aplikacji. Po upływie tego czasu możesz wybrać jeden z pakietów cenowych w zależności od ilości eksportowanych produktów.

Korzystanie z Droplo rozpocznij od zainstalowania swojego kanału sprzedaży, integracji sklepu, kontaktu z dostawca i aktywowania go, a następnie dodania produktów do sklepu.

Ustalając szczegóły współpracy z dostawcą, koniecznie omów następujące aspekty:

 • wysokość narzutu marży, ewentualne zniżki i kredyty kupieckie,
 • obsługa zwrotów i reklamacji,
 • formy wysyłki,
 • czas realizacji zamówień,
 • termin i sposób rozliczania się,
 • możliwość dołączania własnych materiałów reklamowych.

Jest to kwestia indywidualna, ustalana na początku współpracy między dostawcą a sprzedawcą. Część hurtowni stosuje rozwiązanie, wedle którego przy pierwszych kilku zamówieniach trzeba zapłacić za nie od razu, później przyznawany jest kredyt kupiecki, który rozliczany jest cyklicznie.

Za zwroty i obsługę klienta zawsze odpowiada sprzedawca prowadzący sklep. Niektórzy dostawcy dają możliwość zwrotu towaru do ich magazynu, ale wówczas przeważnie zamrażają środki o jego wartości na poczet ewentualnej późniejszej ponownej sprzedaży produktu.

Tak, integrację Droplo działają w ten sposób, że automatycznie pobierają do Twojego sklepu nazwy produktów, opisy czy zdjęcia podczas pierwszego importu produktów, a następnie cyklicznie je aktualizują. Warto jednak wyróżnić swoją ofertę na tle konkurencji i zaproponować własne, ciekawe zdjęcia i opisy.

To zależy od prowadzonej działalności i rodzaju sprzedawanego towaru. Z pewnością będziesz musiał wystawiać paragony, jeśli poza sklepem internetowym prowadzisz także sprzedaż stacjonarną. Inną możliwością jest wystawienie i wysłanie drogą mailową faktury indywidualnej dla klienta - zastępowanie nimi paragonów jest zgodne z prawem.

Zawsze możesz skorzystać z dowolnej ilości hurtowni. Oznacza to, że nie musisz ograniczać się tylko do wyboru jednego dostawcy, a w Twoim e-sklepie możesz mieć kilka czy nawet kilkanaście integracji z hurtowniami. Pamiętaj jednak o zawarciu współpracy z każdym z dostawców i ustaleniu warunków.

W Droplo możesz liczyć na szybką aktualizację online stanów magazynowych Twoich dostawców, zaraz po zmianie danych u Twojego dostawcy.

Najczęściej hurtownie nie mają obostrzeń dotyczących tego, gdzie będziesz sprzedawać ich towary. Mogą to być marketplace'y jak (np. Allegro, Amazon, E-bay), social media (np. Facebook) oraz oczywiście witryna Twojego sklepu internetowego.

Pytania od Dostawców

Najczęściej zadawane pytania przez naszych Dostawców

Jako dostawca zyskujesz w ten sposób kolejny duży rynek zbytu, a także przede wszystkim gotową bazę klientów, w której zgromadzeni są sprzedawcy e-commerce z wszelkich branż. Daje to olbrzymią szansę na zwiększenie obrotów swojej firmy, a jedyny poniesiony koszt to czas poświęcony na przygotowanie oferty w pliku XML i ustalenie szczegółów współpracy ze sprzedawcami.

Tak, Droplo jest darmowe dla dostawców. Nie pobieramy prowizji, abonamentów oraz jakichkolwiek opłat od naszych dostawców. Dodatkowo możesz liczyć na naszą bezpłatną pomoc oraz wsparcie IT w procesie integracji.

Wejdź na stronę główną Droplo w zakładkę "Dostawcy", następnie " Dołącz jako dostawca". Wypełnij arkusz z podstawowymi informacjami na temat Twojej firmy - skontaktujemy się z Tobą najszybciej, jak to możliwe, a następnie wytłumaczymy kolejne kroki i odpowiemy na wszelkie pytania.

Droplo synchronizuje ofertę dostawców na podstawie pliku XML, którego przygotowanie leży po stronie hurtowni i który zawiera zapis całego asortymentu oraz wszystkich jego parametrów.

Podstawowe informacje nt. każdego produktu, które musi zawierać plik XML to: ID, nazwa, cena, waluta, % podatku, kategoria, producent i ilość. Dodatkowe, ale również ważne parametry, to: zdjęcia, opis, kod producenta, kod GTIN/EAN, waga, czas dostawy, warianty i parametry (np. wymiary).

Docelowo Droplo będzie oferować taką opcję, na ten moment odpowiedzialność za przekazanie zamówienia do dostawcy spoczywa na sprzedawcy. W teorii może on więc wystawić Twój produkt w swoim sklepie, ale w praktyce bez nawiązania kontaktu z Tobą i omówienia warunków współpracy i przekazywania danych o zamówieniach, nie będzie w stanie faktycznie sprzedać Twojego produktu.

Tak - wszystko zależy od tego, jakie ceny zawrzesz w pliku XML, który udostępnisz sprzedawcy chcącemu aktywować Cię jako dostawcę. By dołączyć do Droplo najpierw udostępniasz plik XML z asortymentem bez podanej marży, co pozwala Tobie i Twoim produktom być widocznym w aplikacji. Następnie jeśli sprzedawca chce Cię aktywować, możliwe jest ustawienie jego weryfikacji według pliku XML, po który musi on już do Ciebie się zgłosić, i w którym możesz zawrzeć już ceny spersonalizowane pod niego.

Dropshipping to model biznesowo-logistyczny, w którym sprzedawca oferuje w swoim sklepie produkty od dostawcy, ale to ten drugi odpowiada za wysyłkę towaru do klienta. W praktyce sprzedawca nie ma więc fizycznej styczności z towarem.

Do najważniejszych zalet z perspektywy dostawcy należą:

 • zyskanie nowego rynku zbytu,
 • możliwość zwiększenia obrotów poprzez obsługę większej ilości zamówień,
 • odpowiedzialność jedynie za wysyłkę towaru - za wszelkie formalności czy obsługę zwrotów odpowiada właściciel sklepu.

Wady, na jakie możemy trafić:
 • większa ilość pracy - poza zamówieniami hurtowymi, trzeba obsługiwać też te indywidualne, pochodzące od klientów sklepów partnerskich,
 • duża konkurencja - dropshipping ze względu na swoje liczne korzyści staje się coraz bardziej popularny, wzrasta więc też konkurencja wśród dostawców działających w tym modelu,
 • trudności związane z personalizacją produktów - sprzedawca oferuje Twój towar w Twojej formie, jeśli więc zależy Ci na wyróżnieniu go wśród innych, sam(a) musisz zadbać o stworzenie oferty z rozszerzonymi opcjami personalizacji produktów i kompletem informacji na ich temat.

Zadbaj o każdy detal, który może wyróżnić je na tle pozostałych dostawców. Przygotuj więc własne, szczegółowe i ustandaryzowane opisy pozbawione błędów ortograficznych i merytorycznych. Zrób i obrób własne zdjęcia produktowe. Upewnij się, że informacje dotyczące stanów magazynowych, wariantów czy kategorii i wariantów produktów są prawidłowe.

Ekspert od dropshippingu

Masz więcej pytań?

Porozmawiaj
z naszym ekspertem

Umów się na rozmowę

Wybierz datę i godzinę

Ucz się od najlepszych i dołącz do największej grupy Dropshipping Polska na facebooku